Körülbelül 500 000 embernek lehet epilepsziás rohama az élete során, és legalább 60 000 embert érint ma Magyarországon ez a betegség. Jelenleg modern és korszerű kezelésekkel és gyógyszerekkel akár a betegek 70 vagy 80% tünetmentesen élheti a mindennapjait.
Előfordulhat, hogy az idősgondozóink is találkoznak ezzel a betegséggel, esetleg egy orvosság mellékhatásaként is váratlanul rohama lehet a gondozottnak. Ebben az esetben semmiképp se essen pánikba, bármilyen borzasztó látvány. Ezek a legfontosabb tudnivalók roham esetén:
- A beteg testi épségét védenünk kell a roham végéig. Òvatosan fordítsuk az oldalára, esetleg ha van párna a közelben akkor azt tegyük a feje alá.
- Semmiféleképpen ne fogja le a beteget, ne tegyen semmit sem a szájába, nem fogja a nyelvét lenyelni. Hívjunk mentőt ha a roham először fordul elő, de akkor is ha tovább tart mint öt perc.
A témával kapcsolatban fontos információkat kaphat a §45c SGB XI szerinti idősgondozói tanfolyamunkon. Lehetősége van rá, hogy a kérdéseit az ambuláns szakápolóinkkal is megbeszélje, hogy szakszerű választ és felvilágosítást kapjon. Ha egyéb kérdése van, akkor kérem keresse személyes kapcsolattartóját.